wtorek, 9 kwietnia 2024

Słowianie w centralnej i wschodniej Europie

 1. Ochłodzenie klimatu z lat 535-536 r. spowodowane  wybuchem wulkanów. Wskazuje się na dwa wulkany azjatyckie: Tavurvur (Papua Nowa Gwinea), Krakatau (Indonezja);

2. Erupcje wulkanów wywołują zimę wulkaniczną oraz w historii okres zwany "wiekami ciemnymi", który trwał od schyłku V wieku do połowy IX wieku. Uważa się, że wieki ciemne powinny być uważane za epokę odrębna od średniowiecza. W okresie tym mają miejsce takie wydarzenia jak: upadek Cesarstwa Rzymskiego, kryzys Bizancjum, Wielka Wędrówka Ludów, ekspansja Słowian i Arabów. Pod koniec wieków ciemnych pojawia się "renesans karoliński" czy powstają państwa jak na przykład państwo Piastów;

3. W trudnym okresie zimy wulkanicznej biednych mieszkańców centralnej i wschodnie Europy nie było stać na ekspansję na południe zatem musieli przystosować się do trudnych warunków, żyjąc na poziomie niezbędnego minimum, Tak ukształtowała się ludność słowiańska. Do takich wniosków doszli badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu przebadaniu szkieletów z okresów: I-V i X wieku.

4. Kultury, na bazie których mogli ukształtować się Słowianie w Europie Środkowej i Wschodniej:

 1. Kultura przeworska – starożytna kultura archeologiczna, której ślady można znaleźć na obszarze Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Kultura przeworska rozwijała się w okresie pomiędzy IV w. p.n.e. a IV w. n.e. Znana jest głównie ze swoich grobów ciałopalnych oraz bogatych zdobień.

2. Kultura puchowska – kultura archeologiczna, której ślady znajdują się głównie na obszarze Słowacji i Polski. Datuje się ją na okres pomiędzy III a IV w. n.e. Kultura puchowska charakteryzowała się ceramiką ozdobioną geometrycznymi i zwierzęcymi motywami.

3. Kultura wielbarska – kultura archeologiczna rozwijająca się w okresie pomiędzy II a IV w. n.e. na obszarze Bałtyku Zachodniego. Jej mieszkańcy znani byli z budowy tzw. "obwódek", obronnych osiedli na terenach bagien i jezior.

4. Kultura przeworsko-wielbarska – mieszanka cech kultury przeworskiej i wielbarskiej, rozwijająca się na obszarze Polski i Bałtyku w okresie od II do V w. n.e.

5. Kultura jastorfska – kultura archeologiczna, której ślady występują na obszarze Pomorza, Pomorza Zachodniego i Meklemburgii w okresie pomiędzy II a IV w. n.e. Charakteryzowała się bogatymi grobami, ceramiką zdobioną oraz osadami obronnymi.

To tylko kilka przykładów kultur, które istniały przed przybyciem Słowian na tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Każda z nich wniosła swój wkład w kształtowanie się regionu i jego historii.

źródła: Infopiguła, Onet, Wikipedia, ChatGPT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz