poniedziałek, 14 marca 2016

Farben Lehre, The Analogs, Offensywa




Koncert w Łódzkim Domu Kultury
Farben Lehre, Płock, debiut 1986 r.
The Analogs, Szczecin, debiut 1995 r.
Offensywa, Szczecin, debiut, 2006 r.

Offensywa: punk rock, w którym wyczuwa się rebeliancką atmosferę psycho rocka. Jeżeli odrzucimy treści polityczne jako podejrzane pozostanie czysta substancja energii i buntu. A jest się przeciwko czemu buntować. Współcześni Polacy przedłożyli pieniądz i karierę nad rozwój duchowy. W efekcie otrzymaliśmy dość nieodpowiedzialnego, znerwicowanego i rozkojarzonego obywatela. Frustracje materialne, które w rzeczywistości mają źródło w deficycie duchowym i problemach psychicznych połączone z ksenofobicznym lękiem przed zagrożeniami zewnętrznymi (Rosja, kryzys migracyjny, islamizacja), spowodowały, że wzrastająca agresywność Polaków zaowocowała narastającym kryzysem społecznym. Nie da się bowiem bezkarnie sprowadzić życia do poziomu pracy dla konsumpcji. Regres duchowy widać w kryzysie autorytetów. A w czym przejawia się agresywność Polaków ? W gonitwie myśli, wzajemnym przekrzykiwaniu się, w języku, w niesłuchaniu tego co mówią inni, nadmiernym eksponowaniu swojego ja. Uzależnieni od mediów elektronicznych i właśnie za ich pośrednictwem infekujemy się złem. Zło, które wzięło się z braku duchowej i geopolitycznej równowagi wzmacnia się kolejnymi wojnami, szukając dla siebie ekspansji na nowe kontynenty i państwa. Co jakiś czas mamy wojnę, czy akt agresji społecznej, który przesuwa granice tej ekspansji.

The Analogs: street punk. W muzyce punk czy hard core nie chodzi o agresję, ale o potrzebę wyrażenia siebie na właściwym dla zespołu poziomie hałasu. I jest to doświadczenie subiektywne. Muzykom na scenie może się wydawać, że są bardzo energetyczni ponieważ trzymają się programu, utrzymują rytm i ćwiczą zgranie. Tymczasem widownia, może odebrać przekaz jako monotonny i bardziej hałaśliwy niż energetyczny. Dużo zależy od właściwości psychicznych odbiorcy. I tutaj dotykamy aspektu seksualnego, który manifestuje deficyt bliskości i miłości. Publiczność niezależnie od składu pokoleniowego chce doświadczyć przyjemności bycia we wspólnocie i każdy to robi tak jak potrafi, umie i w zależności od indywidualnej potrzeby ekspresji stąd tak ważne są gadżety. Dojrzały zespół muzyczny to nie tylko rzemiosło, ale świadomość tego co się chce przekazać i tego czego chcą ludzie. To często powtarzalne pytanie: dlaczego ONI ten bilet kupili.

Farben Lehre. Gdy powstawał ten zespół (mniej więcej wtedy debiutowali podobnie grający Kolaboranci), muzyka rockowa kończyła się jako wiodący nurt w pop i kontr kulturze. Farben Lehre wygrał walkę ze śmiercią stawiając na prostotę i komunikatywność. Piosenki nie są przegadane, zaśpiewane w ojczystym języku, gitarzyści nie przeszkadzają wokaliście, ale umiejętnie wspierają jego przekaz - jeżeli masz coś ważnego do powiedzenie zrób to zwięźle i konkretnie. Ideowo wierni systemowi wartości opartemu na miłości, wolności, ale i konfrontacji bo przecież bunt i prowokacja są konfrontacją. Ciekawe, że wszystkie te trzy zespoły debiutujące co 10 lat nie charakteryzują się zbytnią prowokacyjnością, która odegrała ogromną rolę w szczytowym okresie dla muzyki punk.

Czy odczuwasz miłość w swoim życiu ? Czy czujesz się obecnie wolny ? Nie ? To znaczy, że powinieneś za pomocą buntu przełamać się, coś zmienić w swoim życiu. Bunt potrafi wyrwać człowieka z apatii, wyuczonych nawyków czy społecznych i własnych ograniczeń.

Prawdopodobnie jesteśmy świadkami przemiany na świecie, w którym treści dotąd ważne i fundamentalne będą się dezaktualizowały. Mniej więcej od lat 50tych XX wieku obserwujemy proces odchodzenia od więzi społecznych budowanych na treściach patriotyczno - narodowych. Byliśmy światkami spektakularnego upadku wspólnot socjalistycznych. Socjalizm upadł z powodu totalitaryzmu. W obecnych czasach strach przed nowym każe nam bronić "starych światów" stąd patriotyczny bunt u młodzieży, który jednak jest efemerydą i szybko przeminie. "Starym światem" staje się także porządek oparty na wolnym rynku, liberaliźmie i demokracji. Liberałowie podobnie jak konserwatyści także kurczowo trzymają się starego i bronią przeszłości.  Nadchodzi nowe. I nie będzie to socjalizm, liberalizm, faszyzm, patriotyzm czy demokracja. Nadchodzi nowe z potężną siłą. Moc szuka dla siebie nowych ludzi i będzie wywierała na nas nieustannie presję ku przemianie. I prawdopodobnie będzie to coś więcej niż zwykła rewolucja społeczna.

Crystal Castles z nową wokalistką Edith Frances na trasie koncertowej.

Crystal Castles z Edith Frances

Crystal Castles, Deicide, 2016 (po odejściu Alice Glass)

I trochę polskiego punk rocka:

Farben Lehre, Terrorystan

KSU, Ludzie bez twarzy, debiut 1978 r.

Farben Lehre, Oto emigranci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz